عملکرد ماشین‌سازی در شش هفته اول فصل

نویسنده: محمدامین صادقی - متریکا تاریخ: ۱۳۹۸/۰۷/۲۱

عملکرد ماشین‌سازی در شش هفته اول فصل

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران – ماشین‌سازی در شش هفته اول لیگ افت و خیز زیادی داشت. آنها لیگ را با یک پیروزی بزرگ مقابل استقلال آغاز کردند. اما در سه بازی بعدی خود مقابل سپاهان، شهرخودرو و پیکان سه شکست پیاپی را تجربه کردند. و سپس بار دیگر روی نوار امتیازگیری افتادند و یک برد در مقابل شاهین و یک تساوی ارزشمند در خانه نساجی بدست آورند.

رسول خطیبی که تیمش را بر پایه سیستم 4231 یا 4141 روانه بازی‌ها می‌کند در فاز دفاعی جابجایی‌های زیادی داشته است. به طوری که بارها بازیکنان خط دفاعی ماشین‌سازی در پست‌های مختلف دفاعی امتحان شدند. اتفاقی که نشان می‌دهد سرمربی ماشین‌سازی هنوز به ترکیب ایده‌آل خود در بخش دفاعی نرسیده است. اما در فاز هجومی خطیبی از ابتدای لیگ علی آل‌کثیر را به عنوان تک مهاجم به کار گرفته و وینگرها و هافبک‌های هجومی‌اش بازیکنان مشخصی مانند سامان نریمان جهان، فرید کریمی، شاهین ثاقبی و محمد خرم‌الحسینی هستند.

ماشین‌سازی مدل خطیبی در شش هفته‌ای که از لیگ گذشته در بیشتر بخش‌های فنی عملکرد متوسط رو به پایینی داشته است. آنها در بخش مالکیت توپ (44 %) یکی از ضعیف‌ترین تیم‌های لیگ بودند و تنها دو تیم آمار ضعیف‌تر از آنها داشتند. عملکردی که چرایی و علت‌اش با نگاهی به میانگین تعداد پاس (329) و دقت پاس (75.3 %) مشخص می‌شود. البته آنها در ابتدای لیگ سه بازی سخت با مدعیان داشتند که بدون شک این بازی‌های سنگین نقش مهمی در افت آمارهای فنی این تیم داشته است.

با وجود ایرادهای ماشین‌سازی در حفظ و گردش توپ اما آنها با میانگین 12.8 شوت در هر بازی جز سه تیم برتر لیگ در بخش شوت‌زنی محسوب می‌شوند. آماری که نشان می‌دهد شاگردان خطیبی هر زمان صاحب توپ می‌شوند این توانایی را دارند که به سرعت موقعیت‌سازی کنند و در شرایط شوت‌زنی قرار بگیرند.

در مجموع تصویری که از ماشین‌سازی در شش هفته نخست لیگ نوزدهم منعکس شده، نماینده دوم تبریز را تیمی غیرقابل پیشبینی نشان می‌دهد. تیمی که با نمره 6.63 در رتبه‌بندی فنی متریکا در رده یازدهم قرار گرفته تا مشخص شود جایگاهش در جدول امتیازگیری لیگ (رتبه دهم) با عملکرد فنی‌اش کاملا همخوانی دارد.